BLOGGER TEMPLATES AND TWITTER BACKGROUNDS

Wednesday, August 17, 2011

Моите нокти / My nails

Признавам дека уживам во лакирање на ноктите. Ако нешто забележувам и почитувам кај девојка, тоа се средени нокти. Не мора да имаат некој дизајн на нив, важно е да се налакирани. 
Јас во принцип трошам многу време на нокти, но, секогаш резултатот се исплаќа. 
Еве го денешниот дизајн, кој мене лично многу ми се допаѓа.

I admit that I enjoy in painting nails. If there is something that I look and respect in girls, that is pretty and interesting nails. They don't have to be with design, it's important to have nail polish on them. In fact I spend a lot of my time on nails, but the result is always perfect.
Here is today's design, I like it very much!

За овој дизајн ви се потребни: црн лак, сјај за нокти и мали светки.
For this design, you will need: black nail polish, transparent nail polish and little sparks.
Флуросцентните бои повторно во мода / Neon colours in trend again

Флуросцентната мода се враќа! Флуросцентните нијанси, кои беа хит пред некои 15тина години. Еве ги, повторно се појавуваат, овој пат почнувајќи со нијансите на лаковите. Доколку сте “жртва“ на модата, во својата колекција ќе мора да додадете по некоја интензивна нијанса на лак, која ќе биде во тренд оваа сезона. 
Морам да признаам дека овие бои се совршена комбинација со исончан тен.

Neon fashion is back! Flourescent colours were big hit 15 years ago. They are back, again, ready for neon nail polish invasion. If you are fashion victim, you will have to upgrade your nail polish collection with few neon colours. The real trend for this season.
I must admit that this neon colours are perfect combination with dark tan.
Monday, August 15, 2011

Мојата моментална опсесија - прстени / My latest opsession - rings

Одсекогаш сум била заљубеник во убавиот и модерен накит, но морам да признаам дека оваа модна сезона е нешто посебно. Иако моделите на облека се во едноставен крој и најчесто еднобојни, накитот е нешто сосема спротивно. Нападен, впечатлив и прекрасен!
Доколку сакате да го доловите тренди изгледот на оваа сезона, никако немојте да ги изоставите прстените, како дел од вашите додатоци. Тие ќе го надополнат едноставниот изглед на облеката.
Јас почнав да ја надополнувам мојата колекција со прстени и тоа со полна пареа. Девојки, навистина ги обожавам!


In fact, I was always lover of pretty and trendy jewelry, but I must admit that this fashion season is something special, when we talk about accessories. Clothes have simple lines and ussualy they are in one specific colour, but jewelry is in absolut contrast. Offensive, striking and wonderful!
If you want to look trendy, this season, you will have to put a ring in your look. They will complete the simple look on your clothes. 
I started to upgrade my ring collection. Girls, I reallly love them!
Likes | Tumblr

Wednesday, August 10, 2011

Нокти во американски стил / Nails in american style

Црвените нокти важат за омилени помеѓу женскиот пол. Но, мене ми се случува да ми здосади од еднобојноста на ноктите. Еве ви мал предлог од моја страна, како да ја задржите женственоста на црвениот лак за нокти, а од друга страна да вметнете нешто екстравагандно и интересно. 
Ви го претставувам дизајнот на нокти, инспириран од знамето на Америка.

Red nails are one of the favourites in women's world. But, sometimes I had enough from this colour. Here is a little tip from my side, who will show you how to keep femininity of your nails and to do something interesting in same time.
I represent you nail design, inspired by American flag.


Изгледот ќе го постигнете во неколку чекори. Потребни ви се црвен лак, син, бел лак и лак со тенка четкичка.

You will have to follow me in few steps, to get this nail design. You will need: red nail polish, blue nail polish, white nail polish and nail polish with thin brush.Чекор 1
-Налакирајте ги ноктите во интензивно црвена боја. Нанесете го лакот во еден слој и почекајте да се исушат.
Step 1
-Paint your nail with intensive red colour in one layer and wait for nails to dry.
(црвениот лак ми е претходно нанесен и затоа го немам на слика


Чекор 2
-Со белиот лак со тенка четкичка, повлечете паралелни линии, со средна дебелина, по должината на ноктот. Доколку немате лак со тенка четкичка во бела боја, обидете се на ги направите линиите со тенка четка за цртање.
Step 2
-Paint white paralel stripes on your nail, with tiny brush, asross your nail. If you don't have white nail polish with tiny brush, do this stripes with tiny paint brush.Чекор 3
-Нанесете хоризонтална линија во сина боја, на врвот од ноктот.
Step 3
-Paint a horizontal line in blue colour, on the top of the nail.Чекор 4
-Врз сината линија нанесете помали бели точки.
Step 4
-Paint little white dots on blue line.
По завршувањето на постапката, вашиот маникир е готов. Доколку сте екстравагандна личност можете да ја повторите постапката на сите нокти, но доколку сте љубител на поедноставното налакирајте го само ноктот до малиот прст.
After finishing theese steps, your nail design is done. If you are extravagant person, you can repeat this design on all of your nails, but if you want something simple I suggest you to paint this design only on one nail.

Еве го резултатот.
Here is the result.
Thursday, August 4, 2011

Тренди фризури, кои ја означија модната сезона на 2011 година / Trendy hairstyles, who marked fashion season 2011

Полека, но сигурно се збогуваме со фризурите кои бараат уредност “под конец“. Ако изминатите сезони бараа навистина беспрекорен изглед на совршено сјајна коса, оваа сезона во тренд го носи сосема спротивното.
Сведоци сме дека оваа модна сезона со себе го донесе и убавиот “неред“.
Slowly but sure, we are telling goodbye to pedantic hairstyles. Past fashion, has bringed to us, looks with perfest shine hair. This season is something different.
We are witnesses. tjat this fashion season brings to us lovely "mess".

На пистите доминираат опуштените и неформални фризури. Лабави плетенки, коси со волумен и разбрануван боб! Толку неформално, а толку убаво и интересно. Очигледно облеката со себе носи едноставни и пријатни кроеви, а се надополнува со шминка во интензивни и впечатливи бои на усните и разиграни фризури.
Casual and unformal hairstyles, are characteristic for runways. Loose braids, volume hairs and curving bob! So unformal, but so pretty and interesting. It is obvious that clothes have simply design and this impressive hairstyles and make up give to us, the needed efect to complete our look.

Еве неколку кои фризури ја обележаа модната сезона на 2011 година.
Се надевам дека ве инспирирав!
Here are some hairstyles who had marked fashion season 2011.
I hope that I inspired you!Friday, July 29, 2011

Топ 5 тренди изгледи за оваа сезона / Top 5 looks for this season

Одамна немам напишано некоја статија. Денеска барав некои нови модели на тренди фустанчиња и комбинации по интернет и навистина сретнав модели кои што се вредни за почит. Од овие прекраснотии кои што ги видов денеска е всушност инспирирана мојата денешна статија. Денеска ќе одвојам топ 5 тренди изгледи за оваа сезона (според моите критериуми). Се надевам дека ќе се согласите со мојот избор и дека ќе ви се допаднат.

I don't have a new stat long time ago. Today I was searching for some new trendy models of  dresses and outfeet looks and I am fascinated from things I have seen. This stat is inspired by that looks. I will make a list of top 5 trendy looks on this season (my opinion). I hope that you will agree with my choise and you will like it.
Корално, црвено сако и бел неформален фустан. Обична, а навистина тренди комбинација. Вусшност потребни ни се само две специфични парчиња облека за да блеснеме во полн сјај. Неформална и ултрамодерна  комбинација која се прилагодува на повеќе прилики.

Coral, red jacket and white unformal dress. Simply amd trendy look, In fact, we need only two specific things and we are ready to "shine like star". Unformal and ultramodern combination, wearable in many occations.

Лефтерен, летен фустан во некој колоритен или богат дезен, збогатен со впечатлив колан и штосни сандали. Навистина многу практична комбинација според мене. Буквално ја оставаме кожата да дише и се чуваствуваме убаво во својата кожа. Едноставниот модел на фустанот е надополнет и украсен со големината на коланот.

Weavy, summer dress in some colourfull or rich pattern, refined with cool belt and sandals or shoes. Very practical combination. We are giving our skin, space to breathe free and we are very comfortable. The simplycity of this dress is supplemented with big belt.


Оваа комбинација ја нарекувам “златна комбинација“. Ја бидува за секоја прилика. За кафе, за состанок, за вечерно излегување во диско, па дури и за обична прошетка. Се’ што ви треба е пар класични фармерки, бела класична маица и црно сако и готови сте да заблескате.

I call this combination "golden". For any occation. Coffee time, date time, disco time and for walk. Everything that you'll need is: classical dark jeans, white shirt and black jacket - you are ready!


Црн, мини- фустан со покриено деколте, но разголени нозе. Навистина изгледа класично, средено и секси во исто време. Одличен начин да го истакнете вашиот сексапил, без да бидете премногу провокативни. Во комбинација до добар накит и со привлечна шминка.....полн погодок!

Little nlack dress, closed in front, without V-look, but naked legs. Classical, decent and sexy in same time. Great way to show your sexapil, without beeng too much provocative. In combination with good jewelry and make up....great look!


Долг, лефтерен фустан. Навистина заслужува да се најде на оваа листа од топ 5, поради комоцијата која ја нуди. Супер комбинација за во лето. За навечер или за преку ден- одлучете сами.

Long, summer dress. It really deserve to be on this, top 5 list, because of the comfort that it offers to us. Super summer combination. Night, or day time- you are choosing.

Се надевам дека ви дадов некоја идеја или инспирација за вашиот утрешен изглед.
I hope that I gived you inspiration for your tommorow look.Tuesday, July 12, 2011

Моден тренд- “Биб“ ланчиња

Во последно време пасија ми станаа “биб“ ланчињата. Тоа се оние ланчиња кои се впечатливи и гломазни, а се носат заврзани високо.
Во последната година, станаа вистински хит помеѓу познатите холивудски- селебрити личности. Можете да ги забележите како неизоставлив дел од нивниот целосен стајлинг. 
Овие ланчиња се толку прекрасни, ја надополнуваат минималната шминка и скромната облека и оставаат прекрасен визуелен ефект.


Во зависност од кој материјал се изработени, нивната цена се движи од 30 до 150 долари. Но, зошто да фрлате толку пари, кога ова ланче може да го изработите сами. Потребни ќе ви бидат вашата бујна фантазија, игла, конец, лепак, камчиња и парче платно.
Еве ви еден интересен и лесен туторијал, кој може да ви послужи.Се надевам дека ви се допадна.

Tuesday, April 19, 2011

Домашен пилинг за нега на дланките

Завршувањето на зимскиот период и преминот кон пролетниот, знаат да донесат бројни последици по квалитетот на кожата на дланките. Во зимниот период користиме бројни глицерински и силиконски креми за раце, од кои кожата станува зависна. Бидејќи преку овие креми, ние сме и обезбедувале дополнителна влажност на кожата, доаѓа до сушење на кожата на рацете.
За повторно враќање на убавата и нежна кожа на рацете, потребно е да направиме пилинг, со кој ќе ги отстраниме мртвите клетки од истата.Во оваа статија ќе ви претставам еден едноставен и брз, домашен пилинг за раце, кој има одлично дејство. 

Потребни ни се следниве намирници:
- 1 кафена лажичка шеќер
- 1 кафена лажичка сол
- 1/4 лимон
- 1 супена лажица мед

Со сите овие состојки правиме хомогена смеса. Откако смесата е готова, ја нанесуваме на дланките и нежно масираме 3-5 минути. Ги измиваме рацете и со тоа целата постапка е готова, а нашите раце се готови да блеснат со пролетната нежност и мекост.

Погледнете го видеото, со детално објаснување на постапката.
Monday, April 11, 2011

Кукла од насловна страна

Верувам дека повеќето девојки сакаат шминката на лицето да не изгледа упадливо, но сепак да е впечатлива и модерна. Сезоната која што следи, со неа ни ги носи нежните очи и образи и шминката во корални нијанси. Овој тренд на шминкање е постојано присутен на светските модни писти и е широко прифатен од професионалците во оваа област.

(Чапурин- пролет/лето 2011)


Доколку овој изглед ви изгледа примамливо и доколку сметате дека сте доволно храбри за да се нашминкате вака, погледнете го видеото.
Брановидна фризура со преса за коса

Разгледувајќи фризури по интернетов, налетав на една која мене лично многу ми се допадна. Девојкава е вистински професионалец. 
Оваа фризура може да се прави и на пократка и на подолга коса, а изгледа многу убаво и опуштено. Ви требаа само неколку работи: преса за коса, малку лак за коса и 20 минути од вашето слободно време. Пресата треба да биде убаво загреана пред да почнете со правењето на оваа фризура. Резултатот е: прекрасна пролетна фризура со која ќе блеснете во полн сјај и која ќе додаде одлично совежување на вашиот изглед. 

Многу од редот на светски познатите ѕвезди се видени со фризурава и на црвениот тепих.Лично мене Ив во спотот Тambourine ми изгледа феноменално. Токму таа ми даде идеја да истражувам малку повеќе за оваа фризура. Доколку ви изгледа интересно и на вас, погледнете го видеото и испробајте ги вашите вештини.


Sunday, April 10, 2011

Топ 5 фризури за пролет 2011

1. Ниска пунџа со патец на средина 
Дефинитивен хит на модните писти, кој полека се сели и помеѓу тренд-сетерките ширум светот. Лежерна и убава фризура за секој ден. Може да се искомбинира во секоја прилика, а што е уште поважно- брзо се прави.
2. Патец на страна
Мислам дека оваа фризура ви е добро позната и дека нема потреба од дополнителни објаснувања.
3. Густи шишки
Повторно во мода, доаѓаат во полн ек, заедно со винтиџ стилот. Па, девојки, доколку имате густи и прави коси, оваа фризура е полн погодок.
4. Кратка фризура
Секоја сезона со себе носи и некоја форма на кратка фризура, која е модерна. И овој пат е така. Во тренд ќе бидат оние кратки фризури, кои изгледаат несредено.
5. Шишки преку челото
Супер класична фризура која дава дамски изглед. Без разлика дали косата е фатена во репче или е пуштена, потребни се само неколку потези со четката и фенот и вашиот изглед е готов.

Monday, April 4, 2011

Бурбери нокти

Францускиот маникир изгледа убаво и елегантно, но и таа монотонија здоасдува. Сите припаднички на женскиот пол имаат потреба од експериментирање. 
Во овој мој пост ќе ви предложам интересен, но сепак класичен и не толку упадлив дизајн за вашите нокти. Сите ние добро знаеме кој е брендот Бурбери (Британска модна куќа, која изработува луксузни модни производи) и кој е нивниот заштитен дизајн.

Доколку сте расположени за промени, погледнете ги следните две видеа:Се надевам дека ви се допадна :)

Sunday, April 3, 2011

Топ 5 производи на Нивеа

Често при изборот на козметика за нега на нашето лице и тело, се одлучуваме за оние, веќе докажани брендови на пазарот, иако понекогаш и тие знаат да разочараат.
Нивеа според мене е еден од водечките и веќе докажани брендови од областа на козметиката. Во оваа статија ќе ви ги претставам најдобрите и најбараните 5 производи од Нивеа.

1. Nivea Lip care, Essential care
2. Nivea Moisturizing Skin Creme
3. NIVEA Body Goodbye Cellulite Gel-Cream
4. Nivea Lip Care A Kiss of Relief Lipstick SOS
5. Nivea Body Original Skin Oil, Extremely Dry, Chapped Skin

Тоа се петте најбарани производи на Нивеа.
Јас морам да истакнам дека не сум воопшто задоволна од линијата на шампони од Нивеа, а сум презадоволна од кремите и млеката за тела, се разбира и од линијата Lip Care.
Изглед инспириран од Џесика Алба

Таа е една од најубавите жени на планетава. Една од попримерните холивудски личности, секогаш уредно облечена- жена која плени со својот природен изглед. 
Разгледувајќи ги нејзините слики, наидов на една која мене лично многу ми се допадна. Супер вечерен изглед, особено за периодов кој следи. 


Во оваа статија ќе се обидам да ви предложам козметика со која би можеле да го доловите овој изглед. На вас останува да се обидете да го постигнете изгледот, се разбира доколку ви се допадна.

Најпрво нанесете ја подлогата која стандардно ја користите и која одговара на вашиот тип на кожа. Откако ќе ја нанесете убаво и рамномерно врз целата површина на лицето, преминете на нанесување на бронзер или пудра во прав во малку потемна нијанса од вашиот тен. Овие два чекора се опфатени со следново видео (морам да признаам дека девојкава има преубава кожа)Откако ќе завршиме со оваа фаза, може да преминеме на шминкање на очите. Се разбира, би почнале со нанесување на коректор, под долните капаци на очите. Користете коректор кој е една нијанса посветол од нијансата на пудрата. 
Коректорот нанесете го на следните “критични“ точки на вашето лице.Откако ќе завршиме со нанесувањето на коректорот, може да преминеме на нанесување на сенка. Во овој случај се користени темни сенки, во земјени нијанси, кои му ја даваат потребната драматичност на погледот.
Прво, нанесуваме сенка во црна боја,  по целата должина на горните трепки. Истата ја сенчаме до половината на капакот. Дел од кафената сенка нанесуваме врз црната, внимателно ги мешаме, се додека не постигнеме изедначена нијанса. Кафената сенка ја нанесуваме скоро до веѓите, при што треба многу да внимаваме истата да биде избледена и убаво нанесена за да не делува нападно.
Резултатот кој ќе го добиете, би требало да изгледа вака:


Ви ги препорачувам сенките во следните нијанси:


За да ја добиеме конечната контура на окото,  нанесуваме туш за очи и римел. Тушот нанесете го внимателно. Од почетокот на трепките, до крајот на окото. Препорачливо е линијата на крајот да биде малку подебела. Маскарата нанесете ја во повеќе слоја (објаснето е во претходните статии), за да добиете подобар ефект. 

Многу битен детал од изгледот на секоја жена се веѓите. Често се случува да бидат изоставени при нанесувањето на шминка. Пополнете ги недостатоците од влакненца со молив за веѓи. 


Со ова го комплетираме изгледот на очите.

Сега преминуваме на нанесување на кармин. Потребна ни е светло кафена нијанса, со примеси на розе и лила тонови. Оваа нијанса од MAC, би била совршена.

На крај, ни остана уште нанесување на руменило, во некоја бронзено-кафена нијанса. Истото го нанесуваме по целата должина на јаболчниците, но само во еден слој.

Со сето ова, нашата шминка е готова, но ни фали еден многу битен детаљ.....фризурата.


Со овие неколку постапки се постигнува изгледот инспириран од Џесика Алба. Па девојки се надевам дека ви се допадна оваа статија.