BLOGGER TEMPLATES AND TWITTER BACKGROUNDS

Tuesday, April 19, 2011

Домашен пилинг за нега на дланките

Завршувањето на зимскиот период и преминот кон пролетниот, знаат да донесат бројни последици по квалитетот на кожата на дланките. Во зимниот период користиме бројни глицерински и силиконски креми за раце, од кои кожата станува зависна. Бидејќи преку овие креми, ние сме и обезбедувале дополнителна влажност на кожата, доаѓа до сушење на кожата на рацете.
За повторно враќање на убавата и нежна кожа на рацете, потребно е да направиме пилинг, со кој ќе ги отстраниме мртвите клетки од истата.Во оваа статија ќе ви претставам еден едноставен и брз, домашен пилинг за раце, кој има одлично дејство. 

Потребни ни се следниве намирници:
- 1 кафена лажичка шеќер
- 1 кафена лажичка сол
- 1/4 лимон
- 1 супена лажица мед

Со сите овие состојки правиме хомогена смеса. Откако смесата е готова, ја нанесуваме на дланките и нежно масираме 3-5 минути. Ги измиваме рацете и со тоа целата постапка е готова, а нашите раце се готови да блеснат со пролетната нежност и мекост.

Погледнете го видеото, со детално објаснување на постапката.
1 comments:

Marija Kostic said...

lajkujem blog i pratim ;)
maryglamlady.blogspot.com